Ciekawe projekty ułożenia

Popularną obecnie kostkę brukową można dowolnie aranżować i tworzyć z niej pomysłowe i oryginalne kompozycje. Celem zainspirowania Państwa do samodzielnego zaprojektowania ciekawego ułożenia kostki brukowej, przedstawiamy nasze propozycje na różne nawierzchnie.

Podczas projektowania ułożenia kostki brukowej, należy dokładnie przemyśleć przeznaczenie każdej powierzchni. Innej kostki użyjemy bowiem na tarasie, innej zaś – na podjeździe. Tam będzie musiała znosić większe obciążenia oraz wykazać się znaczną odpornością na zabrudzenia smarami czy olejem. Co więcej, planując uzyskanie ciekawego efektu kolorystycznego, zaplanujmy dokładnie każdy z odcieni oraz wzór, doskonale komponujący się z otoczeniem.

Należy również pamiętać, aby poszczególne elementy dekoracyjne placu czy ścieżki pasowały do reszty otoczenia. Na większą dowolność możemy pozwolić sobie w przypadku kostki ogrodowej, służącej do wykładania altan, klombów czy brzegów oczek wodnych. Poważniejsze i bardziej stylowe kompozycje możemy zaś z powodzeniem wykorzystać we frontowej części posesji – pod bramą, garażem lub drzwiami wejściowymi.

W ogrodzie doskonale sprawdzi się również kostka imitująca naturalne materiały – kamień lub drewno. Polecamy więc układanie ścieżek z kostki granitowej lub wprowadzenie do klombu elementów dekoracyjnych, takich jak chociażby kamienne płyty czy betonowe, okrągłe kostki o dużej średnicy z deseniem słoja drzewa.

Przykładamy efektownych i ciekawych wzorów kostki brukowej mogą być nie tylko popularne koła czy kwiatowe rozety, ale również motywy roślinne, takie jak liście, utrzymane w kolorystyce zbliżonej do ścian domu czy koloru murków i parkanów. Drobniejsze desenie sprawdzą się również w altanach czy placach ogrodowych. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także nawiązanie kolorystyczne pomiędzy powierzchnią kostki, a na przykład grillem z płyt lub naturalnego kamienia.

Ciekawym rozwiązaniem może być również naprzemienne ułożenie wielokolorowej kostki, na przykład w miejscach, gdzie narażona będzie na zabrudzenia. Pomysł ten z całą pewnością sprawdzi się więc pod bramą wjazdową lub garażem, gdzie często będziemy zanieczyszczać kostkę olejem, smarem czy środkami do pielęgnacji samochodu.

Przed domem z powodzeniem ułożyć można także kostkę w poprzek, zamiast w poziomych, równych rzędach. Do tego celu śmiało możemy wykorzystać kostki o zróżnicowanej fakturze i nieregularnych krawędziach. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie zapełnić przestrzenie pomiędzy kostką drobnym piaskiem.