Na schody zewnętrzne

Jak się okazuje, kostką brukową obłożyć można nie tylko reprezentacyjne fragmenty posesji, podjazd pod garażem czy ogrodowe ścieżki, ale również zewnętrzne schodki, pięknie komponujące się z najbliższym otoczeniem.

Schody zewnętrzne, które planujemy obłożyć specjalną kostką brukową, powinniśmy na początek dokładnie przygotować i starannie zaplanować ich ostateczny wygląd, by doskonale harmonizowały z podjazdem oraz kolorystyką przydomowej przestrzeni. Przygotowanie terenu pod ułożenie kostki brukowej na schodach znacznie odbiega jednakże od metod kładzenia jej na równej powierzchni. Od czego powinniśmy więc zacząć?

Na początku prac przygotowawczych powinniśmy dokładnie usunąć ziemię z miejsca, w którym zbudujemy schody. Rów pod skrajne elementy lub krawężnik powinien mierzyć około 20-25 centymetrów głębokości. Następnie powinniśmy wsypać w zagłębienie warstwę piasku przemieszanego z cementem. Podczas prac w mniej stabilnym podłożu polecamy też użycie suchego betonu. Teraz można już przystąpić do układania poszczególnych elementów przyszłych schodków.

Zależnie od planowanej aranżacji, do ułożenia zewnętrznych schodów z kostki brukowej możemy wykorzystać najróżniejsze rodzaje betonowych imitacji naturalnego kamienia czy drewna, jak również kostkę granitową lub tradycyjną, ale o zróżnicowanej fakturze i nieregularnym kształcie. Również kostka, która znajdzie się ba brzegach, tworząc praktyczny i elegancki krawężnik może przybrać kształt betonowych palików lub podobnych do naturalnych, barwnych kamieni.

Co więcej, planując położenie schodków z kostki przy zejściu z tarasu lub w ogrodzie, na przykład w okolicy altany czy oczka wodnego, z powodzeniem możemy pokusić się o ułożenie własnej kompozycji z motywem roślinnym, kwiatowym lub geometrycznym w ciekawym kolorze. Uważajmy jednak na bogatą kolorystykę dostępnych na rynku rodzajów kostki brukowej. Lepiej wykonać bardziej elegancki i stylowy projekt niż wprowadzić zbyt wiele mocnych kolorów.

Podczas pracy nie możemy jednak zapominać o poprawnym korygowaniu poziomów oraz wyrównaniu wysokości schodów. Dzięki dobremu zaplanowaniu powierzchni unikniemy ciągłego przycinania niepasujących elementów, co przecież znacznie wydłuży prace. Co więcej, z powierzchni schodów będzie również spływała woda deszczowa, zatem powinniśmy zachować niezbędne spady, na koniec zaś dokładnie wyrównać powierzchnię i zasypać drobnym piaskiem.