Najładniejsze wzory kostki ogrodowej

Zależnie od przeznaczenia określonej powierzchni, kostkę brukową możemy ciekawie i pomysłowo układać, aranżując na przykład przydomowy ogród.

W salonach producentów i w internecie z pewnością znajdziemy całe mnóstwo ciekawych pomysłów na ułożenie kostki brukowej na każdej powierzchni. O ile reprezentacyjne i eleganckie ułożenia sprawdzą się od frontu posesji, dekoracje i oryginalne motywy najlepiej wyglądać będą ogrodzie, przy oczku wodnym, na klombach lub w otoczeniu altany.

Co więcej, w ogrodzie możemy także stylowo zaprojektować ścieżki, wraz z efektownymi krawężnikami czy dodatkowymi, ozdobnymi modelami kostki w postaci naturalnego kamienia czy kostki betonowej imitującej drewno. Obok standardowych ułożeń z powodzeniem możemy też układać kostkę po skosie, w okręgach czy nieregularnie i z większymi odstępami.

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie więcej zieleni, śmiało powinniśmy wykorzystać specjalne płyty z otworami na trawę lub kwiaty. Co więcej, możemy również układać pojedyncze elementy w szachownicę, aby pomiędzy nimi wyrósł bujny i piękny trawnik, który dodatkowo z łatwością skosimy, przejeżdżając kosiarką po powierzchni kostki.

Dobrym rozwiązaniem na ciekawe zaprojektowanie ogrodowej ścieżki może być również użycie efektownych krawężników, na przykład w postaci imitujących drewno kołeczków czy płyt z kamienia. Z powodzeniem możemy też wykonać krawężnik na tym samym poziomie co pozostała powierzchnia kostki, ale użyć do jego przygotowania innego koloru lub modelu o innej, bardziej zróżnicowanej fakturze.

Jeśli zaś chodzi o najpopularniejsze pomysły wykonania ogrodowej kostki brukowej, najczęściej obejmują najróżniejsze motywy roślinne – efektowne, wielobarwne rozety, liście czy eleganckie zawijasy. Pod altany, klomby czy grille z kostki brukowej układać można z powodzeniem także uniwersalne i stylowe spirale oraz koła. Obok oczek wodnych efektownie prezentują się także błękitne fale, rozchodzące się promieniście od zbiornika lub prowadzące do niego z innej części ogrodu.

Jak widzimy, pragnąc ciekawie zaaranżować ogród poprzez ułożenie kostki brukowej, wykorzystać możemy najróżniejsze pomysły czy inspiracje. Pamiętajmy jednak, aby dobrze dobierać kolory naszych kompozycji. Odcień kostki brukowej powinien doskonale harmonizować z zielenią ogrodu oraz kolorami otoczenia – ścianą domu, altaną czy innymi, zewnętrznymi dekoracjami.